19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Zajímavosti

Zajímavosti

Obec Teplička se nachází v překrásném údolí říčky Teplé asi 15 km od Karlových Varů na železniční trati do Mariánských Lázní, která byla zprovozněna v prosinci roku 1898, kdy vládl Rakousku - Uhersku císař František Josef I.

Nejstarší zmínky o vesnici Teplička pochází z roku 1475. Tehdy byla zapslána do urbáře panství Bečov jako poddanská vesnice s názvem "TOPPELESS". Měla 54 domů a 219 obyvatel. Původní název je český, slovanský podle řeky Teplé.

Od roku 1990 je obec opět samostatná. K 1.1.2011 je 97 trvale hlášených obyvatel. V letních měsících se jejich počet rozroste cca dvojnásobně o chataře a chalupáře.

Pětičlenné zastupitelstvo, jejichž funkční období bylo do listopadu roku 2010,  obnovilo činnost hospůdky pod Radnicí, byly opraveny komunikace a obnoven obecní vodovodní řád. Byla provedena celková rekonstrukce fasády a jiné opravy Radnice  a veřejného prostranství. Provozovali širokoúhlé kino s kapacitou 150 diváků, které bylo svého času  jediným v širokém okolí. V roce 2004 byla provedena oprava místní kapličky  s finanční spoluúčastí Karlovarského kraje.

Současné zastupitelstvo se samozřejmě snaží - snad úspěšně - o chod obce. Letos = r. 2011 došlo ke změnám - resp. opravám - veřejného osvětlení, částečně byla provedena oprava komunikací a pustili jsme se i do  zkulturnění přístupové cesty k vlakovému nádraží. V roce 2012 máme naplánované dokončení úprav u vlakového nádraží, opravu kapličky včetně zhotovení mříží (snad se nám povede i novinka - nedělní polední zvonění). V nejbližší budoucnosti se nám snad povede našetřit i na  "obecní" traktor. Bohužel jsme museli učinit rozhodnutí o pozastavení provozu letního kina, ikdyž si uvědomujeme, že více než 20-ti letý provoz byl srdíčkovou záležitostí pro některé občany.

dále se budeme zabývat otázkou dopravního značení v obci - dle zákona nutnost

Snažíme se také o udržování tradic jako jsou sv. Valentýn,  MDŽ, stavění májky, pálení čarodejnic, dětské dny, mikuláše a pod. Kulturní vyžití je myslím v tak malé vesničce - jakou Teplička je, opravdu záviděníhodné.

Sportovní klub, který zde působí od roku 1970 vybudoval  víceúčelový areál - sportovní kabiny se šatnami, hřiště na minikopanou a  tenisový  kurt. Vše slouží široké veřejnosti k rekreačnímu sportování.   V současné době se jedná o možnosti sportovní areál rekonstruovat a vybudovat zde případně i minigolf či lezeckou dráhu pro děti.

Řeka Teplá a místní rybník jsou předurčeny k rybaření, okolní smíšené lesy jsou rájem houbařů.

Říčka Teplá nám sice hned prvních 14-dní v roce 2011 tak trochu "zatopila" území mezi silnicí a železnicí a nemile nás svou povodní překvapila, přesto je ale nedílnou  -  nádhernou součástí našeho údolíčka.

Velice dobrá dopravní obslužnost po silnici II.tř. K. Vary - Plzeň a již výše zmíněná železnice Karlovy Vary - Mariánské Lázně zabezpečuje spojení s okolními městy.